A Scaled Agile Framework alapfogalmai, alapelvei és előnyei a szervezetek számára
A Scaled Agile Framework® egy skálázható keretrendszer, amely támogatja a szervezetek agilis átalakulását. Az agilis és lean alapelvek alkalmazásával a SAFe® előtérbe helyezi a hatékony együttműködést, az iteratív munkaszakaszokban történő munkavégzést és az ügyfélközpontúságot. Lehetővé teszi az agilis működés több csapatra és szervezeti egységre történő kiterjesztését. A SAFe irányelveinek követésével a szervezetek gyorsabban reagálhatnak a piaci változásokra és jobban összehangolhatják portfóliójukat az ügyfelek igényeivel. Cikkünkben most megnézzük, hogy milyen alapelveket követ és milyen értékeket képvisel a SAFe®, valamint az előnyeit a szervezetek életében.
Mi az a Scaled Agile Framework?
A Scaled Agile Framework® – röviden SAFe® – egy olyan skálázott keretrendszer, amely támogatja akár egy robosztusszervezet agilis átállását. Egyfajta operációs rendszerként működik, amely stabil, agilis alapú működést biztosít változó piaci környezetben.
Strukturált útmutatást tartalmaz a szerepekre és felelősségekre, a munka megtervezésére és irányítására, valamint a betartandó értékekre vonatkozóan.
A SAFe® segíti az összehangolt munkavégzés kialakítását, az együttműködést és támogatja a megvalósítást nagyszámú agilis csapatok esetén. Három elsődleges tudásanyag köré épül:
- agilis szoftverfejlesztés
- lean termékfejlesztés
- rendszerszemléletű gondolkodás
Felhasználja az olyan jól működő keretrendszereket, mint a Lean, a Scrum, a Kanban és a DevOps. A SAFe® hét kompetenciaterület fókuszban tartásával biztosít eszközöket az egész szervezet számára, hogy hatékonyan reagáljanak a változásokra és növeljék a produktivitást.
Ahogy a vállalkozások mérete növekszik, a SAFe® strukturált megközelítést biztosít az agilis működéshez.
Hogyan született meg a Scaled Agile Framework?
A SAFe-t Dean Leffingwell és Drew Jemilo 2011-ben publikálta,, hogy segítsen a szervezeteknek jobb rendszereket és szoftvereket tervezni, amelyek sokkal inkább megfelelnek az ügyfelek változó igényeinek. Akkoriban a csapatok többnyire még hagyományos projektmenedzsment folyamatokat használtak a szoftverek szállítására. Ahogy azonban egyre nagyobb lett az igény az aktuális piaci körülményekre való gyors reagálásra, új keretrendszerek jelentek meg, amelyek segítségével a vállalkozások javíthatták a megoldások szállítását. Így született meg a SAFe®. Ma a Scaled Agile Framework az egyik legnépszerűbb skálázott agilis keretrendszer.
Milyen fontos fogalmakat érdemes ismerni a Scaled Agile Framework-ben?
Összehangolt működés
A SAFe® megköveteli, hogy a vállalatok a szervezet minden szintjén érthető legyen az adott üzleti helyzet, a célok, és az, hogy mik a teendők ezek közös elérése érdekében. Az információk felfelé és lefelé egyaránt megfelelően áramolnak, ellentétben a hagyományos, felülről lefelé irányuló, parancsuralmi és ellenőrzési struktúrákkal.
Beépített minőség
A SAFe® keretrendszerben az agilitás soha nem mehet a minőség rovására. A SAFe® megköveteli, hogy a csapatok minden szinten határozzák meg, mit jelent a „kész” fogalma az egyes feladatok vagy projekt esetében, és kerüljenek beépítésre minőségfejlesztési gyakorlatok.
A SAFe® szerint a beépített minőségnek öt fő dimenziója van.
- a folyamat minősége
- az architektúra és a tervezés minősége
- a kód minősége
- a rendszer minősége
- a kiadás minősége
Átláthatóság
A SAFe® ösztönzi a bizalomépítő viselkedést, beleértve a munka kisebb tételekben történő tervezését, annak érdekében, hogy a problémák hamarabb felszínre kerülhessenek. Továbbá a backlog elemek megvalósításának valós idejű átláthatóságát a különböző szinteken, illetve a transzparens ellenőrzést és adaptációt.
Planning Interval
A Planning Interval a SAFe® szíve, amely a keretrendszer alapütemét szolgáltatja. A Planning Interval körbeölel 5 összefüggő iterációt, melyben egyenként és összességében is értéket teremtenek a csapatok. A csapatoknak így képesnek kell lenniük arra, hogy rendszeresen minőségi, működő szoftvert és üzleti értéket szolgáltassanak.
Vezetés
A SAFe® lean-agilis vezetői magatartást igényel, mert csak a vezetők képesek megváltoztatni a rendszert és megteremteni az SAFe alapértékeinek elfogadásához szükséges környezetet.
Milyen alapelveket követ a SAFe®?
A Scaled Agile Framework alapelveinek célja, hogy a vállalat egészét javítsák azáltal, hogy a funkcionális és szervezeti határokon átívelő lean-agilis döntéshozatalra ösztönöznek. Továbbá szorgalmazzák, hogy ne csak a vezetők és menedzserek, hanem a szervezetben mindenki részt vegyen a transzformációban.
Gazdasági megközelítés
A SAFe fontosnak tartja, hogy a rendszerépítést a gazdasági hatékonyság szempontjából is lássuk. Ez magában foglalja az inkrementális értékszállítás kiépítésének stratégiáját és az egyes értékáramok szélesebb gazdasági környezetét. A gazdasági szempontok figyelembevétele segít a legmagasabb érték és minőség elérésében a legrövidebb idő alatt.
Rendszerszemlélet alkalmazása
A rendszerek összetettek és sok összefüggő elemet tartalmaznak. Az optimalizálás egyes elemekre való összpontosítás helyett az egész rendszer megértését igényli, mind a fejlesztés alatt álló rendszer, mind az azt építő szervezet tekintetében.
Variabilitás feltételezése; opciók megőrzése
A hagyományos megközelítésekkel ellentétben a SAFe azt javasolja, hogy tartsunk fenn több tervezési és követelményopciót hosszabb ideig a fejlesztési ciklus során. Az empirikus adatok alapján választjuk ki a megfelelő időben a megfelelő tervezési irányt, ami optimális gazdasági eredményekhez vezet.
Inkrementális építkezés gyors, integrált tanulási ciklusokkal
A SAFe szerint az inkrementális megközelítés lehetővé teszi a gyors ügyfél-visszajelzést és a kockázatok minimalizálását. Az egymásra épülő iterációk segítenek a megoldás fejlesztésében és validálásában.
Értékeljük a működő rendszereket és ez alapján határozzunk meg mérföldköveket
Az objektív értékelési pontok, vagyis a fejlesztés alatt álló megoldások rendszeres ellenőrzése biztosítja az átláthatóságot a fejlesztési életciklus során. Ezek a pontok segítenek biztosítani, hogy a befektetések szükség esetén módosíthatóak legyenek a környezeti változásokhoz igazodva.
Az érték folyamatos áramoltatása megszakítások nélkül
Az akadályok eltávolítása és a folyamat rendszeres felülvizsgálata növeli a hatékonyságot és a termelékenységet. Vagyis: meg kell teremteni az értékáram folyamatos működéséhez szükséges feltételeket, a szükséges anyagok, erőforrások, alkatrészek, információk szünet nélküli áramlását.
Ütemezett munkavégzés és szinkronizált kereszt-funkcionális tervezés
Az ütemezés és a szinkronizáció segít a fejlesztés megtervezésében és végrehajtásában. A keresztfunkcionális tervezés segít egységesen fókuszálni a fejlesztési tevékenységekre a szervezeten belül.
A tudásmunkások belső motivációjának megerősítése
Az egyéni motiváció és az ösztönző jutalomrendszer nem mindig segít az innovációban és az elkötelezettség növelésében. Az autonómia, a közös célok, a szakértelem továbbfejlesztése és az értelmes tevékenységek végzése fontosabb szerepet játszanak a tudásmunkások belső motivációjának megerősítésében.
A döntéshozatal decentralizálása
A gyors döntéshozatal hatékonyabb fejlesztést eredményez. Ennek kulcsa a megfelelő szintre helyezett döntési jogkörök kialakítása.
Az érték köré szerveződés
A legtöbb szervezet funkcionális tudásterületek köré szerveződik. Ehelyett, a különböző területek kooperációjára, újra- és újra-szerveződésére van szükség annak mentén, hogy mit kívánnak meg a változó piaci feltételek és az ügyfelek.
Milyen előnyökkel jár a Scaled Agile Framework a szervezetek számára?
Világszerte nagyjából 20.000 vállalatnál, több mint 1.000.000 ember ismerte el a SAFe® segítségével történő agilis skálázás előnyeit, és az alábbi eredményeket tapasztalták:
Gyorsabb piacra jutási idő
A SAFe® segítségével történő agilis skálázás egyik előnye, a piacra jutási idő javítása. A funkcionalitáson átívelő csapatok értékorientált összehangolásával a vezető vállalatok hamarabb kielégíthetik az ügyfelek igényeit. A Scaled Agile Framework erejét kihasználva gyorsabb döntéseket hozhatnak, hatékonyabban kommunikálhatnak, racionalizálhatják a műveleteket, és az ügyfélre összpontosíthatnak.
Minőségjavulás
Ahogy arról már szót ejtettünk, a beépített minőség a SAFe® egyik alapvető értéke: kiemeli a minőség integrálásának fontosságát a fejlesztési ciklus minden egyes szakaszában. Az agilis fejlesztés SAFe® segítségével történő skálázása előnyös a szervezeteknek, mivel a minőséget mindenki felelősségévé teszi.
A termelékenység növekedése
A SAFe® mérhetően javítja a termelékenységet azáltal, hogy képessé teszi a jól teljesítő csapatokat, valamint az egyes teamek csapatait a felesleges munka kiküszöbölésére, a késedelmek azonosítására és megszüntetésére, a folyamatos fejlesztésre, valamint annak biztosítására, hogy a megfelelő dolgokat építsék.
Nagyobb munkavállalói elkötelezettség
A jobb munkamódszerek boldogabb, elkötelezettebb alkalmazottakat eredményeznek. A Scaled Agile Framework segítségével történő agilis skálázás egyik előnye, hogy segíti a dolgozókat az önállóság, a magabiztos tudás és a cél elérésében, amelyek a belső motiváció felszabadításának kulcstényezői. A szervezetek minimálisra csökkenthetik a munkavállalók kiégését és növelhetik elégedettségüket.
Önt is érdekli a Scaled Agile Framework? Alapozza meg vagy mélyítse el gyakorlati tudását Ön is a SAFe® keretrendszerben, és szerezzen minősítését Certified SAFe® Program Consultant minősítésű szakembereink segítségével! Nézzen körül képzéseink között!